top of page

הנשיא הבא של בית המשפט המחוזי בדרום, פוגלמן: "נפעל לפי המלצת ועדת האיתור"הגיע הזמן למנות נשיאים מוכשרים וחרוצים בעלי מזג שיפוטי נעים ואדיב. נראה שהנשיא (לשעבר) של בתי המשפט השלום במחוז דרום, השופט הבכיר יעקב שפסר, הוא השופט הראוי להתמנות בתור נשיא בית המשפט המחוזי במחוז דרום.


כמעט חצי שנה שאין נשיא בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, מה שיוצר מקום פנוי ומשמעותי במערכת המשפט. נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, אסתר חיות, כבר לפני חצי שנה בפגישה עם השר יריב לוין הציעה להקים ועדת איתור שתמנה נשיא חדש לבית המשפט המחוזי, כמחליפה של השופטת רויטל יפה כץ.


השופט העליון יוסף אלרון מונה על ידי חיות להוביל את ועדת האיתור, שכללה גם דמויות מפתח כמו השופט אבי לוי מבית המשפט המחוזי בחיפה, השופטת יעל רז-לוי מבית המשפט המחוזי בבאר שבע והשופט המוערך יעקב שפסר מבית המשפט המחוזי בלוד.


אלא שהחלטת הוועדה עמדה בפני אתגרים כאשר שני מועמדים, השופט נאסר אבו טהה והשופט יואל עדן, המועדפים על ידי השר לוין, לא הומלצו. הדבר הוביל לחילוקי דעות בוועדה, בעיקר בנוגע לדירוג המועמדים.


שאר החברים תמכו בשופט שפסר, תוך שימת דגש על חשיבות הניסיון שלו בעבר בבית המשפט הדרומי ואף כיהן לאחרונה כממלא מקום נשיא בית המשפט השלום בבאר שבע.


השופט יעקב שפסר נחשב לאחד השופטים הטובים ביותר במערכת המשפט. הוא כיהן לפני כן בתור סגן נשיאת בית המשפט המחוזי מרכז־לוד, וכיהן גם בעבר בבית משפט שלום ובבית המשפט המחוזי במחוז דרום. מדובר במינוי מתבקש, שכן זה תפקיד שדורש רגישות ואסרטיביות רבה, ונראה כי הוא מיישם את תפקידו כראוי עד כה – והגיע העת לקדם אותו בתור נשיא בית המשפט המחוזי במחוז דרום.


לאור המלצות הוועדה וחילוקי דעות פנימיים, מינויו של נשיא חדש לבית המשפט המחוזי בבאר שבע נותר ללא פתרון.  ממלא מקום נשיא בית המשפט העליון, השופט עוזי פוגלמן הדגיש את הצורך לעקוב אחר המלצת הוועדה או לשקול את דעת הרוב כדי להבטיח תהליך קבלת החלטות הוגן.


בתוך כך, הוויכוח נמשך בין התאמתם של מועמדים חיצוניים מול ניסיון מקומי, כאשר השופט יעקב שפסר מתגלה כמועמד חזק לתפקיד.


כבר בתחילת דרכו יש שיאמרו כי ניתן היה לזהות את ניצני חריצותו וחריפות שכלו של השופט יעקב שפסר. בשנת 1983 סיים את לימודי המשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים. לאחר התמחותו, שימש תובע בלשכת התביעות של משטרת ישראל. בשנות התשעים שירת במסגרת שירות המילואים כפרקליט בפרקליטות הצבאית, ומשנת 1995 במסגרת שירות המילואים כפרקליט בפרקליטות הצבאית. כבא אז רבים שיבחו אותו על עבודתו הציבורית.


בשנת 2003 מונה לכהן בתור שופט שלום במחוז דרום. בשנים אלו סיים בהצטיינות תואר שני במשפטי באוניברסיטת חיפה. לאחר מכן מונה לסגן נשיא בתי המשפט השלום במחוז דרום ואף קודם לכהונת שופט בית המשפט המחוזי במחוז דרום ובמחוז מרכז.


רבים משבחים את כושר מחשבתו וחדות הכרעותיו. "הלוואי והיו לנו במדינת ישראל עוד שופטים כמו כב' השופט יעקב שפסר. הידע, היחס האדיב, הסבלנות מאפיינים אותו וכל זאת למרות הקושי בלדון עשרות תיקים ביום אחד", מציינים עורכי הדין המופיעים מולו. גם שופטי בית המשפט העליון ממעטים לשנות את פסיקותיו. לרוב הם מאשרים את הכרעותיו בערעורים שמגיעים לפניהם.


משנת 2016 הוא כיהן בתור סגן נשיאת בית המשפט השלום במחוז מרכז־לוד ובשנה אחרונה מונה במינוי זמני לנשיא בתי המשפט השלום במחוז דרום.


לאורך כל הקריירה השיפוטית שלו הוא מדורג גבוה בסקרי שביעות רצון – רשמיים ולא־רשמיים – שנעשים על ידי עורכי דין. אין חולק כי מזגו השיפוטי וידענותו המשפטית משמשים אותו היטב באולם בית המשפט – בכל מחוז שבו הוא מכהן. רבים מציינים כי הוא מצוי היטב בחומר וניכרת בחינתו הרחבה את טענות הצדדים, כך שלא נעלמות ממנו עובדות המקרה וטענות חשובות שעולות בעת הדיון. גם כאשר ישב בדיונים פליליים (בעיקר בבית המשפט המחוזי במחוז מרכז) לא נקט אוטומטית את עמדת המדינה ונתן מקום לטענות הסניגורים – גם אם בסוף לא הכריע לטובת הנאשם. הוא נחשב גם למומחה גדול בתחום המסחרי, בדיני חברות וחדלות פירעון, כך גם בסוגיות כלכליות שמעורבים בהם בנקים ומוסדות פיננסים גדולים. כל פסיקה שלו בשום שכל ובתבונה זהירה.


מכל זה ועוד נראה לעודד את מערכת בתי המשפט למנות את השופט יעקב שפסר למינוי נשיא בית המשפט המחוזי במחוז דרום – ובכך לאותת למערכת כולה כי שופטים טובים מקבלים הכרה והוקרה לעבודתם השיפוטית הטובה. ניתן רק להצטרף לתקווה ששופטים כמוהו ימצאו את עצמם מקודמים – בעיקר כי מגיע לנו, הציבור, שופטים כאלו.

Comments


bottom of page