top of page

ביהמ"ש הרשיע שוטר ששלף אקדח אל קטינים "אימפולסיבי, רואה צל הרים כהרים"



במקרה שהתרחש לפני כשנתיים, שוטר הגיב בפזיזות על ידי שליפת אקדח לעבר נהג צעיר וחברו. לאחר שאלה עצרו בשל הוראתו, בנוסף קילל את הנהג ולחץ על נוסעי הרכב להעיד נגדו שהשתמש בטלפון סלולרי כשהוא מאחורי ההגה.


בעדותו תיאר השוטר את האירועים בצורה לא מדויקת, למרות שנשא מצלמת גוף שתעדה את כל האירוע. בין האמירות המטרידות שנתפסו בהקלטה, ניתן לשמוע את השוטר מאיים על הצעירים וקובע:  "הייתי גם יורה עליכם, אתם דפוקים".


שוטר משטרת ישראל הורשע בבית משפט השלום בראשון לציון בגין איומים, מעשה פזיזות ורשלנות תוך כדי התפקיד. המקרה נסב סביב אירוע שבו שלף את נשקו לעבר קטינים שישבו ברכב ולאחר מכן בדה  פרטים בתיאור האירועים שלו. השוטר ניסה להטיל את האשמה על הנהג, בטענה לניסיון לדרוס אותו, וכפה על יושבי המכונית למסור עדות שקר ולהעיד כי הנהג אחז במכשיר סלולרי. 


הראיה המרכזית שהובילו להרשעתו היו הצילומים ממצלמת הגוף של השוטר, שתיעדה את כל האירוע. כמו כן, לשוטר גם מיוחסת עבירה של שיבוש מהלכי חקירה. לאחר האירוע השוטר פוטר מתפקידו. בתיאור האירוע שהתרחש ביוני לפני כשנתיים, קטין יליד 2005 נהג ברכב מסוג אאודי ברחוב משה לוי בראשון לציון, כשבמכונית היו 4 נוסעים קטינים נוספים.


השוטר הנאשם קיבל הודעה ברשת הקשר על "נהג שנוהג כשהוא אוחז במכשיר טלפון נייד". משזיהה את הרכב, הוא התקרב במהירות וצעק על הנהג לעצור, מה שגרם לקטין לבלום את רכבו.


אז, הנאשם, אשר עמד בסמוך לרכב שעצר, הלם באמצעות שתי ידיו על מכסה המנוע של הרכב, וצעק לעבר א.א. "מה יא בן זונה, רוצה אני אירה בך יא טמבל, ניסית לדרוס יא בן שרמוטה, יא מזדיין". נוסעי הרכב ההמומים הרימו ידיהם מעלה לאות התגוננות.


לאחר מכן, השוטר המורשע כיוון את נשקו, דרך אותו, החדיר את הנשק דרך החלון הפתוח של המכונית, והפנה אותו לכיוון הנהג וקטין נוסף במושב הקדמי למשך שניות ארוכות . לאחר מכן הוא הורה לנוסעים לצאת מהרכב בעודו אוחז באקדח. בתגובה, הנהג הקטין שיצא החוצה אמר לנאשם שלא הייתה לו "כל כוונה לדרוס אותו וכי לחץ על הבלם כדי לעצור".


הנאשם דיווח ברשת הקשר בכזב כי א.א. "ניסה לדרוס" אותו והוסיף דיווח כוזב, כי סימן לא.א. לעצור, אך זה המשיך בנסיעה ותיאר כי "נתן גז וכמעט עליי ודרכתי את הנשק ולאחר מכן הוא נעצר".


נשיא בית המשפט השלום בראשון לציון, (בצילום) השופט מנחם מזרחי אמר כי "הנאשם ביקש לצייר אירוע, אשר העמיד אותו ואת סביבתו בסכנת חיים מידית, באופן שיצדיק את התנהגותו, אך כלל הראיות האובייקטיביות מלמדות שמחשבה כזו לא יכולה הייתה להתגבש במוחו".


בהמשך, פנה הנאשם אל הקטינות ואמר להן בכזב, כי הן היו עדות לכך שא.א. אחז במכשיר הטלפון בידו וניסה לדרוס אותו. על כן, ביקש מהן את הפרטים האישיים. בתגובה לכך, ניסו הקטינות להסביר לנאשם שלא כך היו פני הדברים וא.א. לא ניסה לדרוס אותו.


לאחר שנשאל על ידי אחד הקטינים לגבי סמכותו לשלוף נשק, השיב הנאשם: "לך תתלונן עליי", וכן: "בוודאי שמותר לי לדרוך את הנשק ואם היית ממשיך הייתי גם יורה עליכם, אתם דפוקים". עד הגעת הנאשם אל תחנת המשטרה הוא נשא עמו את הנשק הדרוך, ושוטר אחר פרק את אקדחו.


השופט מזרחי אמר כי הוא אינו מקבל את עדות הנאשם והיא אינה מהימנה או אמינה בעיניו. "במעמד עדותו התרשמתי כי מדובר באדם גחמתי, מהיר חמה, אימפולסיבי, הפועל בהעדר שיקול דעת, הרואה צל הרים כהרים".

 

השופט הוסיף, שבחן את עדותו של העד במישרין, באופן בלתי אמצעי, וקבע כי "הוא מסר עדות מהימנה ואמינה המאפשרת לקבוע ממצאי עובדה בהתאם לה. לא מצאתי אבק של סיבה מדוע ינסה א.א., אשר הסיע את חבריו, לדרוס שוטר במדים".



Bình luận


bottom of page