top of page

עו"ד ששי גז: "משהו במערכת לא עובד נכון. התיקים לא שווים - רה"מ יכול לצאת מהם"עו"ד ששי גז מדלג מהצלחה להצלחה ונהנה מכל רגע במקצוע: "לפעמים אני מתפלא שעדיין משלמים לי על מה שהייתי עושה גם בחינם. כשאתה מזכה אדם זה סיפוק שאין בהרבה מקצועות אחרים". ובעניין תיקי נתניהו יש לו דווקא בשורה מעודדת לרה"מ.


הכל התחיל מזה שעו"ד גז גדל למשפחה קשת יום בשכונה לא קלה, פרדס כץ, בה כולם היו מרביצים לכולם. אבל כילד כוח פיזי לא היה הצד החזק שלו - אז במקום להחזיר מכות, הוא היה נעזר בכושר השכנוע שלו.

"היו לי רק כמה שניות להסביר לפני שאחטוף"... מחייך עו"ד ששי גז, "הוכחתי שהמילים והלשון הם האיבר הכי חזק בגוף, ובדיבורים אפשר לפתור בעיות ללא אלימות. ככה התפתחתי והחלטתי להיות עורך דין פלילי. בעצם תמיד אהבתי את זעקת החלש וכך נולד הרעיון".


והיום כל הבית עוסק במקצוע

"גם אשתי ושתי בנותיי עורכות דין, אחת מהן עובדת איתי. דווקא נתתי להן לבחור וחשבתי שאחרי שהן ראו כמה אבא עובד קשה, זה ירתיע אותן. אבל כנראה שזה היה הכי טבעי שבעולם שאחרי שהריחו משפט ושמעו משפט כל חייהן, זה יהיה בדם שלהן".


אתה מרוצה מהבחירה שלהן?

"אני מרוצה מזה שהן מרוצות. זה מקצוע נהדר! אתה מכיר עוד מקצוע מרתק כזה? אין דקה של שעמום. הכל יש במקצוע הזה. חשיבה, מלחמה, לעזור לזולת. לפעמים אני עדיין מתפלא שמשלמים לי כסף על מה שאני כל כך אוהב והייתי עושה בחינם".


מה התיק הכי מעניין שהיה לך?

"אי אפשר לבחור אחד, היו לי כל כך הרבה תיקים גדולים והמשמעותיים הם לאו דווקא המפורסמים. אחרי 38 שנה במקצוע אני גאה בהרבה יצירות שיצרתי במשפט הישראלי. גם אין בעיני תיק גדול או תיק קטן, כי מבחינת הנאשם כל אישום הוא ענק. ברגע שאני מטפל בו זה תיק גדול".


תיק טרי מהשנה שהיה הצלחה גדולה שלך הוא רוי מוצפי, שהואשם בלקיחת שוחד מפואד בן אליעזר וזוכה לחלוטין.

"אכן מדובר בסיפוק גדול מאוד. אחד הזיכויים היפים בארץ. הסיפור אגב מזכיר את תיק המתנות של נתניהו ומילצ'ן, וגם אותם חוקרים. אחרי שלוש שנים הבאנו לזיכוי מוחלט, וכשאתה מזכה אדם זו גאווה גדולה וסיפוק שאין בהרבה מקצועות אחרים".


במקביל לעבודה, חשוב לך גם לקדם את הדור הצעיר? להכשיר יורשים?

"אני מרצה בהמון פורומים, כנסים, אוניברסיטאות, כתבתי את הספר עבר הכרס 'המשפט הפלילי' שהוא מדריך שימושי לדיני עונשין. אני מלמד גם את עורכי הדין שלי והוצאתי לשוק הרבה עורכי דין טובים. אשתי ובנותיי לומדות ממני. אבל אני עדיין צעיר בשביל להעביר את השרביט הלאה..."


עם הוותק אתה מכיר אישית את כל השופטים. זה עובר בראש של לקוח שפונה אליך?

"פונים אליך קודם כל כי אתה עו"ד טוב, אין פה בלופים. בניגוד להרבה מקצועות, הוותק של עורך דין הוא לטובה. ככל שאתה ותיק יותר, האיכויות שלך טובות יותר, החשיבה יותר טובה. אין תיק שלא נתקלת בו, אין תרגיל חקירה שלא ראית. קשה להפתיע אותי. מה שעורכי דין צעירים צריכים לחשוב, אני צריך רק להיזכר.

"דבר שני, עם השנים ההיכרויות שלך עם הפרקליטות ובכלל המערכת המשפטית הן טובות מטבע הדברים. הוותק, הניסיון, ההיכרות האישית והחשיבה הרחבה הם נכס אסטרטגי גדול מאוד. יש בעיות שאני יכול לפתור בשיחת טלפון".


מה עמדתך בעניין המתקפה על הפרקליטות?

"אין ספק שיש היום ירידה באמון הציבור במערכת המשפטית ובפרקליטות. אני חושב שיש לנו פרקליטות טובה, אבל קצת מתנשאת ולא רואה לצדדים. הם אף פעם לא חשבו לעשות בדק בית, איפה טעינו, התנתקו מהציבור ומאיך שהציבור מתסכל עליהם. הקטר נסע קדימה מבלי להסתכל אם כל הקרונות מאחורה מחוברים.

"אני סבור שהפרקליטות מאוד ישרה, הם עושים עבודה נאמנה ואינם מונעים מדעות פוליטיות. אבל זו שחצנות לחשוב שלא צריך להסביר שום דבר. כמו למשל פרשת רות דוד, לא הסבירו מה קרה. שר המשפטים אוחנה הוא בחור אינטליגנט שמדבר יפה, בחר פרקליטת מדינה ל-3 חודשים בלבד, ותקפו אותו".


-ובתיקי נתניהו?

"הם לא הצליחו להעביר לציבור מה העבירות. אם הציבור לא השתכנע אחרי השימוע ולא מאמין לפרקליטות, משהו במערכת לא עובד נכון. אולי יחסי הציבור, אולי לא מסבירים טוב. התיקים לא שווים בעיני ולדעתי רה"מ יכול לצאת מהם".

 

Comments


bottom of page