top of page

השופט דורני "סלחנות כלפי היחיד היא הפקרת הרבים" וגזר על הנאשם מאסר וקנסהשופט אריה דורני מבית משפט השלום בבאר שבע, גזר לאחרונה על תושב העיר דיומונה, 3 חודשי מאסר שיבוצעו בדרך של עבודות שירות וקנס בסך 4500 שקל בגין איומים על רוקח בבית המרקחת בעיר. מקרה זה שופך אור על המגמה המדאיגה של אלימות נגד צוותים רפואיים ונותני שירותים בישראל, בעיקר בתחום הבריאות.


הנאשם הגיע לבית המרקחת וביקש לקבל תרופות. לאחר שהוסבר לו כי תרופות אלו דורשות אישור חריג, החל לאיים על הרוקח בבית מרקחת שבקופת חולים "כללית", ואמר לו: "אמא שלך מזדיינת, אני אזיין את אמא שלך ואת אחותך, רוצה להרוג אותך, ואתה עד סוף המשמרת לא תישאר".


בנוסף לתקרית האחרונה לנאשם עבר של הרשעות פליליות בגין איומים, התנהגות פרועה במקום ציבורי, רכישה והחזקת נשק שלא כדין, תקיפה סתם ותקיפת עובד ציבור.


השופט דורני הדגיש כי "תופעת האלימות כלפי אנשי צוות רפואי ונותני שירות במיוחד בתחום זה, נחשבת לחמורה ומחייבת עקירתה מהנוף הישראלי. צוותי רפואה מצויים בסכנה מתמדת מהמטופלים או מבקשי השירות עצמם.


עוד אמר השופט: "דווקא במקום שכפסע מטרוניה וביצוע פשע, בשל טיפול הנחזה להיות לקוי או שהסתבך, המתנה לתור, סירוב לקבל תרופה ללא האישור הנדרש, תגובה של פקיד עזר, רוקח ועוד מהמוכר בתחום זה, קיימת חובה להגן על שלוחי מצווה אלה בנחרצות להרתיע הרבים הרתעה מוחלטת. סלחנות כלפי היחיד היא הפקרת הרבים".


הנאשם גבר כבן 53, גרוש ואב לשני ילדים בוגרים, מתקיים מקצבת נכות של ביטוח לאומי. בשירותו הצבאי, התגייס ליחידת מסתערבים של מג"ב וכי קיבל שם תעודת צלף מצטיין. לפני כ7 שנים, עקב קשיים כלכליים עבר להתגורר בדימונה בכדי לקבל דיור ציבורי והחל לעבוד בעבודות מזדמנות בתחום הניקיון.


הנאשם אמר לבית המשפט כי שני בניו לוחמים הנמצאים בתקופה זו בתוך רצועת עזה ומגנים על המדינה, ושהגיע לתובנה שהדרך הנכונה הינה הדרך הישרה.


במהלך הדיון נעשו שיקולים לנסיבותיו האישיות של הנאשם, לרבות עברו הצבאי ומצבו המשפחתי, אך הודגש כי נקיטת איומים והפחדה היא התנהגות בלתי מתקבלת על הדעת שאינה ניתנת להצדקה בשום פנים ואופן. בקשת ההגנה לסלחנות על רקע חרטה ובעיות בריאותיות של הנאשם בעקבות הניתוח נשקללה מול חומרת העבירה שבוצעה.


המאשימה דרשה להחמיר איתו וביקשה "לגזור על הנאשם 4 חודשי עבודות שירות ועד 12 חודשים בפועל, והפנתה את בית המשפט לתסקיר, לעברו הפלילי ולמכלול הנתונים בעניינו. עוד ביקשה המאשימה ולהטיל רכיבי ענישה כגון קנס, התחייבות, ופיצוי למתלונן".


מנגד, ביקשה ההגנה מבית המשפט להפעיל את מידת הרחמים, בהקשר הזה באופן ספציפי כלפי הנאשם, שהבין שטעה, ומבקש להתמקד כרגע בדברים החשובים, ובעיקר הדאגה לילדיו שיחזרו בשלום מהמלחמה.

עוד אמר עורך הדין כי במשך 4 שנים מצוי הנאשם בתוכנית טיפולית לגמילה ממנה פרש לאחרונה, וביקש להתחשב במצבו הרפואי בעקבות ניתוח מעקפים שעבר לפני כ-3 חודשים.


סוף דבר:

השופט דורני קבע "לאחר ששקלתי את מכלול השיקולים, אני גוזר על הנאשם 3 חודשי מאסר שיבוצעו בדרך של עבודות שירות בימים א'-ה' במשך 8.5 שעות עבודה יומיות וקנס בסך 3,000 ₪ או 30 ימי מאסר תמורתו. הנאשם ישלם פיצוי בסך של 1,500 ₪ למתלונן"Comments


bottom of page