top of page

פסק דין חושף שרשרת תקלות בלתי נתפסת - נכנסו לבסיס במטרה לרצוח חייליםעלילת נקמה כושלת, שני פלסטינים לקחו על עצמם לנקום את מותו של חבר קרוב על ידי תכנון רצח חיילים. חמושים בסכינים נכנסים למתקן צבאי ורקמו לבצע את זממם. למרבה המזל החיילים לא הבחינו בהם והמזימה לא התממשה, השניים עזבו את המתקן הצבאי. בשלב מאוחר יותר נעצרו על ידי כוחות הביטחון. בית השמפט לערעורים החמיר בעונשם.


פסק דין שניתן לאחרונה על ידי בית המשפט הצבאי לערעורים מגולל את סיפורם של שני פלשתינים בהצליחו לחדור למתקן צה"ל במטרה לרצוח חיילים, אולם רק בדרך נס לא הצליחו לבצע את זממם.  בפברואר 2020,


וג'די מוחמד אלדראגמה ואבראהים דבס קשרו קשר לבצע פיגוע. הם בחרו במתקן צבאי סמוך לאזור אל-אבידיה כיעד. בחסות החשיכה הם הגיעו למקום כשהם לבושים בבגדים שחורים, חמושים בסכינים השניים טיפסו על גדרות המתקן הצבאי, נכנסו לחדר במקום והמתינו להגעת אנשי כוחות הביטחון במטרה לדקור אותם למוות.


וג'די ודבס התמקמו בחדר התקשורת, בציפייה לבואם של חיילים. לאחר שהמתינו ארבעים דקות ולמקום ולא הגיעו חיילים, שברו השניים קיר גבס וחיפשו במקום אמצעי לחימה. כשהם חסרי שקט, החליטו לקחת את העניינים לידיים וחיפשו בחדר אחר כלי נשק נוספים, כאשר שברו קיר גבס נוסף בתקווה למצוא אמצעי לחימה נוספים לביצוע תוכניתם.


נחושים לפתות את החיילים במגדל השמירה, וג'די ודבס החליטו ליידות אבנים לעבר עמדת השמירה הסמוכה למתקן הצבאי. כשהמטרה הייתה לעורר את השומרים לעזוב את עמדותיהם, וליצור הזדמנות לדקור אותם למוות. עם זאת, גם ניסיון הסחת הדעת שלהם לא צלח כאשר החיילים בעמדה לא הבחינו בהם.


בעקבות מזימתם הכושלת, שני הפלסטינים נעצרו על ידי כוחות הביטחון. וג'די, הורשע בבית המשפט הצבאי ביידוי אבנים לעבר כוחות הביטחון במהלך הפרות סדר ועמד בפני אישומים נוספים הקשורים לעבירה זו. לאחר מכן, גזר בית המשפט על וג'די 11 שנות מאסר, בעוד שדבס קיבל עונש של עשר שנים וחצי. בנוסף, נגזרו עליהם מאסר על תנאי וקנסות כספיים. על גזר הדין ערערה התביעה הצבאית.


 וג'די ודבס ערערו על חומרת העונשים שלהם, בטענה שהם נידונו שלא כדין. סנגוריהם טענו כי העונשים חמורים ולא מידתיים, ויש מקום להקלה משמעותית בעונשם.


בפסק הדין שניתן מפי השופט סא"ל עודד מאור (ובהסכמת השופטים סא"ל יאיר תירוש וסא"ל חיה זנדברג) דחה את ערעור הנאשמים וקיבל את ערעור התביעה הצבאית והחמיר בעונשם של השניים. בית המשפט לערעורים ציין שבית משפט קמא לא נתן ביטוי לחומרה היתרה של כניסה למתקן צבאי, לשהיית וג'די ודבס בו, ולשבירת הרכוש במתקן הצבאי.


לדברי מאור, המדובר בנסיבה חמורה במיוחד ויוצאת דופן; אין זה אלא מקרה של תעוזה שחומרתו יתרה ושתוצאותיו עלולות להיות קשות עד מאד. 

 

עוד הוסיף השופט עודד מאור וקבע שבעבירות ביטחון שנובעות מיצר ומלהט אידאולוגי, במטרה לפגוע בחיי אדם, יש לקבוע ענישה מחמירה ולא מהוססת, ענישה שמשקפת את חומרתן היתרה של העבירות, ועל בית המשפט לתת ביטוי של ממש ובלתי מתפשר לאינטרס הציבורי, ולהגן על הציבור תוך העברת מסר ברור של התרעה כלפי נאשמים העומדים לפניו וכלפי מפגעים בפוטנציה. אין להקל ראש גם מקום שעוצמת הפגיעה לא הייתה גבוהה מאד, ויפים הדברים גם בעצם הניסיון לבצע את אותן עבירות. 


בהמשך אומר מאור "גם אם טבע האדם הוא לחוש תחושות רגשיות -ולעתים עזות- נוכח פגיעה באדם הקרוב, הרי הפתרון אינו במסגרת פעולות נקמה, בבחינת כל דאלים גבר, או בדרך של פגיעה בחיי אדם. זוהי מהותו של האדם החושב - גם תחושות רגשיות קשות אינן יכולות להוביל לפעולות נקמה אישיות-פרטיות".


לסיכום: בית המשפט הצבאי לערעורים  החמיר  את עונשם של השניים - "עונשו של דבס יוחמר ויועמד על 15.5 שנות מאסר ועל ג'די יוחמר ויועמד על 16 שנות מאסר בפועל".


Comments


bottom of page