top of page

חומת המגן של השוטרים: "בלי דרגות ובלי מדים, דואג לשוטרים יותר"


עו"ד יוני ג'ורנו, הפך בשנים האחרונות למגן האנושי של שוטרי משטרת ישראל, כוחות הביטחון, בין לקוחותיו, אישי ציבור ומפורסמים רבים. קבלו הצצה לעולמו של עו"ד ג'ורנו, מתמחה בלשון הרע


מאת: מגזין בית המשפט

עו"ד יוני ג'ורנו דמות מוכרת היטב בקהילת עורכי הדין, עו"ד צעיר עם היסטוריה מרשימה וקורות חיים מרתקים, כשהחלטנו לראיין את עו"ד ג'ורנו, לא שערנו כי הבחור סוחב אחריו סיפור חיים מרתק ורזומה מרשים. את קירות משרדו מעטרות עשרות רבות של תעודות הוקרה והערכה על פועלו לטובת הקהילה, תעודות החושפות מעט מכברת הדרך שעבר עו"ד ג'ורנו בעשר השנים האחרונות.

מי שלא נתקל בעו"ד ג'ורנו בתכניות עולם הבוקר בטלוויזיה, בצינור לילה ובכתבות בעיתונות הכתובה כנראה לא היה בארץ בשנים האחרונות.


ג'ורנו סיים את לימודיו עם 12 שנות לימוד ללא בגרות והיה נער ממוצע בשנים ההם, בצבא שירת כשוטר בשירות חובה, התנדב 6 שנים ביחידת המתמיד של תחנת נתניה. לקראת גיל 30 ולאחר שעבר משברים בחייו, החליט לעשות תפנית, נרשם למכללה האקדמית נתניה, עבר מכינה בתכנית "בני 30 פלוס", ובשנת 2009 החל בתואר ראשון ללימודי משפטים. במכללה הפך לאבא הרוחני של אלפי הסטודנטים, ביצע שורות תפקידים, בניהם מנכ"ל אגודת הסטודנטים, ייצג מעל 400 סטודנטים בוועדות משמעת, טיפל ברווחתם של הסטודנטים ובשנת 2012 נבחר ברוב מוחץ לשמש יו"ר אגודת הסטודנטים.


בין לבין ניהל את מטה הבחירות של שאול מופז, ולאחר שמופז זכה בראשות מפלגת קדימה, היה ג'ורנו אחד מאנשי מופז במפלגה. עם השנים הכיר דמויות רבות בעולם הפוליטי, ג'ורנו חבר אישי של שרים רבים, ומפגש מס' רב עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. ג'ורנו גם היה ממקימי מפלגת "כולנו" של משה כחלון.


באפריל 2017 לאחר 3 כישלונות במבחני הלשכה, עבר ג'ורנו את מבחן הלשכה והוסמך בטקס מרגש בבנייני האומה כשהוא הנואם המרכזי בטקס מטעם הבוגרים אל מול 5,000 משתתפים. באוקטובר 2017 נבחר ג'ורנו לעמוד בראשות לשכת הקשר של לשכת עורכי הדין בעיר נתניה, הוא שימש בתפקיד עד שנת 2019, כאשר מאחוריו הישגים מרשימים. את כל תפקידיו ביצע בהתנדבות מלאה וללא שכר, לטובת חבריו עורכי הדין.במרוצת השנים ייצג עו"ד ג'ורנו מעל 150 שוטרים וקציני משטרה, ייצג בתיקים נגד ראשי מועצות, ראשי ערים, ג'ורנו ייצג בהצלחה מרשימה את חבר הכנסת לשעבר יהורם מרציאנו, את אביבית בר זוהר, בתביעת ענק בסך 500,000 ₪ כנגד רדיו 103 F.M והשדרנים שי גולדשטיין ולאה לב, שנכון להיום התביעה מתנהלת, אולם בשלב זה, התכנית הורדה מן האוויר.


כיצד הפכת לגורו של השוטרים ?

השיווק הכי טוב, הוא מפה לאוזן, השוטרים הם ארגון משפחתי, יש להם קבוצות פייסבוק וגם וואטסאפ, אני נותן להם שירות מכל הלב, אני חש את הכאב שלהם. מי שלא עבר שיימינג, לא יודע איזו תחושה קשה זאת, הילדים שלך, בני המשפחה, חברים שלך נחשפים לפוסט שמעלה אדם אחד, ולאחר נגררים "גיבורי מקלדת" מקללים, משמיצים, משתפים, מבלי לדעת שאין כל אמת בפרסום הראשוני, אבל הם מפרסמים, וכדור השלג מתגלגל עד כדי הריסת חייו ורמיסת כבודו של השוטר. אני לא רואה בשוטר לקוח, הוא הופך להיות חלק ממני, ואנחנו שומרים על קשר. אני שמח שזכיתי בתפקיד עם שליחות עצומה.


יש מקרה זכור לך במיוחד שייצגת ?

הגיע אלי שוטר, רצוץ ושבור, סיפר לי על מקרה ששרבבו את שמו לפרשיה שאין לו יד ורגל בה, כתוצאה מהוויראליות שהפרסומים תפסו, החליטה משטרת ישראל להכריז על השוטר כמאוים בדרגה גבוהה, ונעשו מספר צעדים ממש לשמור על חייו. בעבודה מאומצת ועיקשת, הגשנו תביעת ענק שבסופה זכה השוטר לפסק דין של יותר מ- 320,000 ₪. זה אחד התיקים שאני הכי גאה בהם.


מה מושך אותך בעולם השיימינג ?

חוק לשון הרע, הוא חוק ישן מאוד שחוקק בשנת 1965, בזמן חקיקתו לא היו רשתות חברתיות, לא מדיה ולא הייתה קלות של לחיצה על המקלדת כדי לרסק חיים של בן אדם, מדובר בחוק שנבנה יום יום מהפסיקה ולמעשה מתרחב בכל הלכה שיוצאת מבתי המשפט במחוזי ובעליון, זה כיף להיות חלק מהיסטוריה של חוק במתהווה ממש בשנים האחרונות. ייצגתי פוליטיקאים רבים, מקומיים וארציים, מפורסמים, שוטרים ואזרחים מן השורה, התחושה הזו שאדם שכבודו נרמס עד עפר, עומד בבית המשפט ורואה אותי נלחם ממש על שמו הטוב, ושופט שמכריז כי מדובר בלשון הרע ואף פוסק פיצוי כספי, זה רגע שהוא שווה הכול בעיני.


"ידוע כי שם טוב של אדם, הינו אחד הערכים החשובים ביותר, אני מגן על הלקוח ועל קדושת שמו, קל כל כך לקלקל שם טוב בהבל פה ובפרסום מיותר, ומנגד, קשה עד בלתי אפשרי לתקן רושם שנוצר במקרים של פגיעה בשם הטוב.. פשוט בלתי נתפס בעיני הקלות שאנשים רואים פוסט בפייסבוק ומייד נגררים לתגובות והכפשות, הם לא בדקו מה מקור הפרסום, האם הוא נכון.. קודם כל הם מגיבים, משתפים, והורסים לאדם חיים שלמים".


עו"ד ג'ורנו, בחור צעיר, נאה מאוד וסוחף, דמות ציבורית מוכרת, פעיל מאוד ברשתות החברתיות, יש לו עוקבים רבים, הפרסומים שלו הופכים ויראליים ברשתות ומייצרות שיח. ב-5 שנים האחרונות ג'ורנו הפך את סיפור חייו להרצאה מרתקת, הוא מופיע בהתנדבות בפני נערים בתיכון, חיילים, ארגוני מורים, בפני שוטרים, מספר את סיפור חייו בלי להחסיר אף פרט, נותן תקווה בעיקר לצעירים. הוא אומר: "שהעבר שלך, חשוב ככל שיהיה, עדיין שייך לעבר, מי שחי בעבר, נשאר הרחק מאחור, מי שבוחר לשים את העבר מאחור ולבנות עתיד – יצליח, כי אין דבר העומד בפני הרצון".


איזה משפטים שמעת מלקוחות ?

תשובה: וואו... (נושם עמוק), בפייסבוק מגיבים לי מאות אנשים, שוטר אחד כתב לי: "יוני, בלי דרגות ובלי מדים, אתה דואג לשוטרים יותר מהמפכ"ל.. זו הייתה תגובה שמאוד רגשה אותי. שוטרים כותבים לי בפרטי כמעט כל יום, מוקירים ומעריכים את העבודה החשובה שאני עושה בהגנה על שמם, גם כאלה שאני לא מכיר ולא מייצג, כותבים לי הודעות בפרטי שפשוט ממיסות אותי. אני רואה בעבודה שלי מטרה, אני רואה שליחות לנגד עיני, ואני אסיר תודה לאלוהים שאני נמצא כיום במקום הזה שיכול לעזור לשוטרים, ולאזרחים שרמסו את שמם וכבודם. השם של האדם זה הקניין הכי גדול עבורו. אנשים בונים את שמם בשנים רבות של עמל ועשייה. מספיק טיפש אחד בפייסבוק שיכול להחריב להם עשייה של שנים! וזה התפקיד שלי, לשמור על שמם הטוב של הלקוחות שלי.Comments


bottom of page