top of page

10 שנות מאסר למהנדס תוכנה שהבריח כמויות אדירות של קוקאין; במיליוני שקלים


השופט המוערך בני שגיא - גזר 10 שנות מאסר על שגיא אברבך עובד לשעבר ב- אמדוקס, הנאשם בסחר בסמים וייבוא, אשר הדהים גם את הרשויות בתחכום וחומרת ההתנהלות העבריינית שאפיינה את הנאשם.


שגיא אברבך, בן ,41 נשוי ואב לילדה בת 4 וחצי, עובד לשעבר של אמדוקס ללא עבר פלילי, זעזע משפחתו והן את רשויות החוק בחייו הסודיים כסוחר סמים מצליח ביותר. כשפעל מדירתו, הצליח אברבך למכור סמים בשווי 3.5 מיליון שקל דרך רשת ה"דארק נט" מבלי לעורר חשד בקרב הקרובים לו. כאשר נתפס, אפילו המשטרה נדהמה מהתחכום וההיקף של פעילותו הפלילית.


בינואר 2021, אימפריית הפשע של אברבך התרסקה. ביום ראשון בבוקר, מתחת לגשר יהודית במרכז תל אביב, נתפס אברבך בשעת מעשה כשהוציא חבילה ובה סמים מצינור בטון נסתר. למרות התנהגותו הנונשלנטית הראשונית, הבעת פניו של אברבך עברה במהירות לדאגה וכעס כשהבין שנתפס על חם.


כשהושיט את ידו אל הטלפון הסלולרי שלו כדי לשלוח הודעה, שוטרים סמויים תפסו אותו במהירות ועצרו אותו.


נפילתו של שגיא אברבך חשפה ניגוד מזעזע לחייו המבטיחים. גדל במשפחה מכובדת, אבא רופא ואמא מורה לפסנתר. אברבך פתח קריירה בהנדסת תוכנה, ועבד בחברות ידועות כמו אמדוקס ובית החולים רמב"ם. נראה שהוא הולך בדרך קונבנציונלית, והותיר את הסובבים אותו המומים כאשר הואשם בעבירות פליליות חמורות. החקירה על פעילותו של אברבך הותירה את רשויות אכיפת החוק נדהמות מהיקף הפשעים שלו, במיוחד בהתחשב בהיעדר עבר פלילי שלו ובידודו מהעולם התחתון הפלילי.


החקירה החלה עם גילוי חבילה המכילה MDMA במהלך בדיקת מכס שגרתית בינואר 2021. על החבילה עלה מספר הטלפון של דיאנה בלנוב, צעירה בת 24 מדימונה. מחקירה נוספת עולה כי בלנוב נחקרה בעבר בקשר לחבילת סמים מחו"ל, למרות שהתיק נגדה נסגר. בית המשפט המחוזי בתל אביב נקט בצעדים שהובילו לאחר מכן למעצרה והרשעתה של בלנוב, כשותפה של אברבך ב-37 אירועי ייבוא.


המשטרה ורשויות המכס המשיכו לחשוף את פעולתו של אברבך, ויירטו עשר חבילות נוספות שהופנו לשמות בדויים בימים שלאחר מכן. חבילות אלו הכילו סוגים שונים של סמים קשים, בעיקר MDMA וקטמין, שהוסתרו בחוכמה בתוך מוצרים כגון פאזלים, חבילות שוקולד וחבילות משחק. השוטרים צירפו מכשיר האזנה לאחת החבילות ושלחו אותו למקום עבודתו של בלנוב בבאר שבע באמצעות שליח פדקס. כשהתברר כי בלנוב פתחה את החבילה בביתה, המשיכו רשויות אכיפת החוק במעצרה.


בנוסף, אחד ההיבטים המדהימים ביותר בפעילותו של אברבך היה השימוש הבלעדי שלו במטבע וירטואלי, במיוחד ביטקוין, ללא עסקאות מזומן פיזיות מעורבות. הוא השתמש ברשת "האפלה" כדי לרכוש סמים ממקורות בינלאומיים, שילם במטבעות וירטואליים וניהל את המכירות שלו באותו אופן. אחזקות השיא של אברבך כללו 30 מטבעות ביטקוין, כמות לא מבוטלת. כשערך המטבע ירד ל-18,000 דולר למטבע, הוא מכר את כולם, וצבר כ-1.5 מיליון שקל, אותם הפקיד בכספת בבנק הפועלים.


גזר הדין: בסופו של יום, השופט בני שגיא קבע את העונש המתאים לנאשם


השופט: "כולי תקווה כי הנאשם ישכיל לנצל את תקופת המאסר כדי לתקן את דרכיו, ולאחר שחרורו, יחזור לחיק משפחתו וידבק באורח חיים נורמטיבי, תוך ניצול כישוריו ויכולותיו לביצוע מעשים יצרנים וחיוביים ולא לביצוע פעולות עברייניות חמורות חוצות גבולות ויבשות".


וגזר על הנאשם 10 שנות מאסר לריצוי בפועל החל מיום מעצרו ינואר 2021.


בנוסף: חילוט של 1,499,800 ₪ - סכום כסף שנתפס בכספת המצויה בחברת בריקסטון; מחצית מהכספים המצויים בבנק הפועלים על-שם הנאשם ואשתו (נכון ליום הצגת הסדר הטיעון); ו- 700,000 ש"ח שהופקדו כנגד שחרור נכס.

את


ב"כ הנאשם:

עו"ד יעקב שקלאר: "הנאשם נחשף במגוון מסמכים המתארים אותו, את אופיו, הישגיו וכל משפחתו. מדובר במלח הארץ, טובי האזרחים, כולם אחד לאחד. אבא רופא, אמא מורה לפסנתר, שני אחים יועצים משפטיים, הוא בעצמו מצטיין בטכניון".


עו"ד גיא זהבי התייחס אף הוא בטיעוניו לנתוניו של הנאשם, וביקש "להטיל על הנאשם עונש מידתי, כזה שיביא את הנאשם במהירות להליך הטיפולי לו הוא זקוק, אשר לא ניתן לקיימו במסגרת מאסרו".bottom of page