top of page

ללא רבב: השופטת ברוורמן חונכת שופטים - חרוצה ולשביעות רצון הנשיאים בבית המשפטבנובמבר 2020, במהלך ישיבת הוועדה, ניסו בליכוד לקדם את אשת ראש הסגל של נתניהו. ח"כ לשעבר מארק שאלה לגבי טיבם של דיונים, והרהרה אם הם אינם סוג של משא ומתן. השופטת אסתר חיות הגיבה בטענה כי דיונים אינם משא ומתן. ההקלטות הסוערות מהוועדה למינוי שופטים נחשפות.


ח"כ מירי רגב, שרת התחבורה

"לפני שאסנת תמשיך, אני אציג מועמדת אחרת שבוודאי תיתן תוקף למה שהנשיאה אומרת. והיא כל כך שכנעה אותי, הנשיאה, שצריך להתייחס למה שאומר נשיא בית המשפט, ולגבי ועדת הערעורים - אז אני בטוחה שלא תוכלו לדחות את נאווה ברוורמן, משום שנעשה לה עוול לגבי שני דברים. טוב שהיתה הדלפה, כנראה. ברגע שהיתה הדלפה היא הבינה מה עושים לה, היא לא היתה מוכנה לעשות את מה שעשתה... צילי והורידה את ה... מהפחד. של מה שעשו לה בתקשורת היא נלחמה על המועמדות שלה. מי שבעצם נתן עליה את ההחלטה, אורנשטיין, אני לא יודעת בכלל אם צריך לקבל בכלל חלק מחוות הדעת שלו לאור הסיפור שלו שהוא ברח אחרי שלוש שנים מהמחוזי. בגלל מה שיהיה או לא יהיה בעניין אפי נוה."


השופטת אסתר חיות

"אני באמת רוצה למחות - הוא לא ברח. באמת. זה סתם דיבורים והשמצות ללא שחר. הנשיא אורנשטיין לא ברח לשום מקום. הוא כיהן ארבע וחצי שנים".


ח"כ מירי רגב, שרת התחבורה

"מה נניד על נאווה? היא עשר שנים. כל מה שאמרו עליה וניסו לסכל אותה - זה לא הוגן. יש לה חוות דעת, יש לה חוות דעת מצויינת משני נשיאים. מה הבעיה? בגלל שהיא "אשתו של"? מה. אנחנו צריכים לסבול. בני הזוג שלנו צריכים לסבול בגלל שבעלי הוא בעלי? הבעיה היחידה שלה שהיא אשתו של מזכיר הממשלה. זאת הבעיה. ואתם רוצים לדון באמת ובאופן עקרוני - אז בואו נעשה הפרדה".


אוסנת הילה מארק, נציגת הכנסת, הליכוד

"אני מבקשת רנע להוסיף על הדברים של השרה. אני חושבת שהיום  אנחנו יכולים לעשות עם נאווה חסד, לא רק חסד בגלל שזה... מגיע לה בזכות, בזכות המלצות שתוקנו כאן. ואתה יודע מה? יכול להיות שהפרסום עשה לה רק טוב".


ח"כ מירי רגב, שרת התחבורה

"אנחנו בסופו של דבר צריכים להגיע להסכמות רחבות בסופו של דבר , אני ואסנת מייצגות ציבור שמצפה שהקול שלו יבוא לידי ביטוי בוועדה הזאת. לא רק אתם מייצגים את הציבורים - נם אנחנו מייצגים ציבור. אם אנחנו לא נגיע למציאות, שבסופו של יום אנחנו פה "עלה תאנה" שלכם, כדי לתת לכם לניטימציה לוועדה, וכדי שאתם תביאו רק את המועמדים שלכם,  אני אומרת לכם - לי אין מה לעשות בוועדה הזאת. מדוע? משום שבסופו של דבר אני רוצה להצביע. אני חושבת שאנחנו צריכים לבוא מתוך מצב של הידברות. אני סומכת על הנשיאה שאם היא אמרה לי והסתכלה לי בעיניים ואמרה לי חד וחלק שהמקום הזה נתון כן לדיון ולא סגרתם שם דבר בקומבינה".


השופטת אסתר חיות

"זה דיון, לא משא ומתן".


אוסנת הילה מארק, נציגת הכנסת, הליכוד

"מה עושים בדיון אם לא משא ומתן?".


השופטת אסתר חיות

"אני רוצה להגיד כמה דברים. השופטת ברוורמן היא שופטת שלום טובה, מקובלת על חבריה, אין.... היא חרוצה, היא עושה את מלאכתה נאמנה כשופטת שלום. חוות הדעת עליה היא חיובית. היא חונכת שופטים חדשים. היא תורמת גם ברמה המערכתית. היא תורמת לבית המשפט שלה. אין עלית תלונות. שזו נקודת זכות. והיא בהחלט ממלאת את הפונקציה שלה כשופטת שלום במחלקה שהיא נמצאת בה לשביעות רצון הנשיאים שלה".


"עכשיו השאלה, השאלה... רנע אחד, השאלה אם שופט שלום טוב הוא בהכרח המועמד, שצריך להיות מועמד מוביל להתמנות לבית המשפט המחוזי, זאת שאלה נפרדת, יש לנו מאות שופטי שלום שרובם המוחלט הם שופטים טובים,  ויש לנו רק כמה עשרות שופטים מחוזיים. לא כל שופט שלום יהיה טוב כאשר יהיה... ויעשה את מלאכתו נאמנה, השאלה האם היא ברמה מתאימה למחוזי. בשש השנים הראשונות שלה, מ-2010 עד 2016 היא ישבה בעניינים מקומיים, בתביעות קטנות ובתביעות שיבוב. היא עשתה את הדברים הבסיסיים ביותר של בית משפט שלום בסמכות מאוד נמוכה".


עוד הוסיפה השופטת חיות "המכתב שהיא כתבה נם אצלי עורר סימני שאלה, וחייבים להודות על זה. על המועמדת לצבור ניסיון נוסף בעבודתה. כי רק... הם אומרים 'רק עכשיו היא התחילה לשמוע תיקים אזרחיים מן המניין'. רגע, על מנת שבעוד שלוש שנים... כשלוש שנים יהיה מקום לזמנה לוועדה כדי לשוב ולבחון. ההצעה שלי, בנלל סימן השאלה שעלה עם המכתב שלה, שהיא... ויש לנו עוד ועדה עם מינויים למרכז נם בדצמבר. שתבוא עכשיו לוועדה הזאת לקידום עם פסקי דין שהיא רוצה להציג, עם המכתב שהיא כתבה".


תגובת דוברת הרשות השופטת: "הטענות בפנייה ממוחזרות, משוללות כל יסוד וחסרות שחר. השופטת נאוה ברוורמן היא שופטת ותיקה, מקצועית ומסורה, אשר מכהנת מזה כ-14 שנים כשופטת של בית משפט השלום בתל אביב, במחלקה האזרחית מסחרית, שקודמה ומונתה לאחרונה כשופטת בכירה".Comentarios


bottom of page