top of page

מלחמה: השופט עזריה אלקלעי - בטור על מתקפת הטרור אוקטובר 2023


מאת: השופט (בדימ') עזריה אלקלעי

כשופט בית משפט השלום בתל אביב, שהיה עד ממקור ראשון להשלכות ההרסניות של מלחמות, אני פה לא רק כבעל מקצוע משפטי אלא כמי שמנסה לסייע לאלה שנפגעו מהתופת וההרס. לנוכח כאב ואובדן עצומים כל כך, רואה אני לעצמי את החובה והזכות לעזור לאזרחים שהושפעו עמוקות מהניסיון הקשה הזה.


בתוך הכאוס והייאוש, תפקידי כשופט התרחב מעבר לגבולות האולם. זו הפכה למשימה לחפש צדק, לספק נחמה ולהחדיר תקווה בלבם של אלה שאיבדו כל כך הרבה. המסע היה מלא באינספור סיפורי ייסורים, אבל גם סיפורים על חוסן, כוח ורוח האדם הבלתי ניתנת לניתוק.


אחד האתגרים הדחופים ביותר שנתקלתי בהם היה נושא הרכוש הניזוק והמשימה המפרכת של בנייה מחדש של בתים וקהילות. מתוך הכרה בכך שהתהליכים המשפטיים המסורתיים לבדם אינם מספיקים, חיפשתי גישות חדשניות לתת מענה לצרכים המיידיים של האזרחים.


כשהדי מלחמת אוקטובר 2023 עדיין מהדהדים בקול, ומשפיעים על כל אחד מאיתנו, אנחנו מנסים להתמודד עם התוצאות הרודפות. חיים אבדו, אינספור פצועים, חטופים ונוף מצולק מהרס. ההשלכות של מלחמה הן מרחיקות לכת ומייסרות, ומותירות השפעה עמוקה על יחידים, משפחות וקהילות כאחד. בזמנים קשים אלו, חיפוש תשובות וחיפוש נחמה הופכים לחלק מהותי מתהליך הריפוי.

בראש ובראשונה, עלינו להכיר באובדן העצום של חיים בתקופה זו. כל נפגע הוא טרגדיה, חיים שנקטעו, מותירים אחריהם משפחות אבלות וחלומות מנופצים. חיוני לכבד ולזכור את הנשמות האמיצות הללו ששילמו את הקורבן האולטימטיבי. תנו לנו לתמוך בשכול ולספק להם את הטיפול, החמלה והמשאבים הדרושים להם כדי לנווט בתקופה הרסנית זו.


חשובה לא פחות היא התייחסות לפצועים הרבים שנותרו מצולקים פיזית ונפשית בגלל זוועות המלחמה. שיקום, טיפול רפואי ותמיכה פסיכולוגית ממלאים תפקיד חיוני בסיוע לניצולים אלה להשיב את חייהם. החברה שלנו חייבת להתאגד סביבם, לספק את המשאבים הדרושים ומערכות התמיכה כדי לסייע בהחלמתם והשתלבותם מחדש בחברה.

ההרס שנגרם כתוצאה ממלחמה אינו מוגבל לחיי אדם בלבד; הוא משתרע על המרקם של התשתית והרכוש שלנו. בתים שהצטמצמו להריסות, בתי ספר נפגעו ושירותים ציבוריים חיוניים. הדרך לבנייה מחדש של הקהילות המרוסקות הללו תהיה ארוכה ומפרכת, ויידרש מאמץ קולקטיבי, תכנון אסטרטגי ומחויבות בלתי מעורערת לשקם את מה שאבד. ממשלות, ארגונים ויחידים חייבים לאחד כוחות כדי לספק סיוע מיידי ויוזמות שיקום ארוכות טווח.


אבל מה קורה כשאין לאן לחזור? עבור אלה שנעקרו מהקונפליקט, חוסר הוודאות והייאוש יכולים להיות מכריעים. בזמנים אלו עלינו להרחיב את האמפתיה והתמיכה שלנו, להציע מקלטים בטוחים, מקלטים זמניים וגישה לצרכים בסיסיים. ארגונים בינלאומיים, ארגונים לא ממשלתיים ומדינות שכנות צריכים לשתף פעולה כדי להבטיח את רווחתם וסיכויי העתיד של אלה שמוצאים עצמם עקורים וחסרי בית.

לנוכח הרס שכזה, טבעי שאנשים ישתוקק לתשובות. לאן נפנה? איך מתחילים לבנות את חיינו מחדש? בנסיבות מאתגרות כאלה, גם יחידים וגם קהילות חייבים להתאחד כדי למצוא כוח וחוסן. חיפוש הדרכה ותמיכה מרשויות מקומיות, ארגונים הומניטריים ושירותי ייעוץ יכולים להעצים אנשים לנווט את הדרך לקראת החלמה.


יתר על כן, חיוני לטפח תחושת אחדות וסולידריות בקרב אלו שנפגעו מהמלחמה. חיבור עם קבוצות תמיכה והשתתפות ביוזמות מונעות בקהילה יכולים לספק תחושת שייכות, הבנה ומטרה משותפת. יחד, נוכל לפעול למען בנייה מחדש לא רק של מבנים פיזיים אלא גם של המרקם החברתי המחייב אותנו כחברה.

אמנם ההשלכות של מלחמה הן ללא ספק מאתגרות, אבל החוסן הקולקטיבי שלנו הוא זה שיעזור לנו להתעלות מעל האפר. זוהי היכולת של הרוח האנושית למצוא כוח בתוך המצוקה ולבנות מחדש את מה שאבד. עלינו לזכור שצלקות עשויות להישאר, אבל הן מספרות סיפורים על הישרדות, נחישות וניצחון הרוח האנושית.


ואכן עדים אנו להתלכדות מדהימה של כל שכבות הציבור הישראלי הנגלה במלוא תפארתו, מכל צידי המפה הפוליטית, ימין ושמאל, חילונים וחרדים, כל המחלוקות הונחו בצד וכל העם המדהים נרתם לנצח במלחמת הקודש, שכם אל שכם מול כחות הרשע שאמרו להכריתנו.

בעודנו מעכלים את ההשלכות של מלחמת אוקטובר 2023, שעודה בעיצומה, כאשר העתיד לוט בערפל, הבה נזכור שהריפוי לוקח זמן. זהו תהליך שדורש סבלנות, חמלה והבנה. עלינו להרחיב את האמפתיה שלנו לאלו שנפגעו, להכיר בכאבם ולהציע תמיכה בכל מקום אפשרי.


לא נוכל עדיין לגשת לסיכום, אך כבר עתה ניתן לומר כי תקופת המלחמה של אוקטובר 2023 תיחרט לעד בזיכרון הקולקטיבי שלנו כזמן של סבל, אובדן והרס עצומים שבסופה ננצח. עם זאת, בתקופות האפלות ביותר הללו האנושות חייבת להתרומם, להפגין חמלה, חוסן, ואת הרוח הבלתי מעורערת לבנות מחדש. יחד, עלינו להתאבל על הנופלים, לתמוך בפצועים ולפעול לקראת עתיד שבו ישרר שלום, וטרגדיות כאלה הופכות לפרקים אפלים בהיסטוריה שלנו, שלא יחזרו על עצמם שוב.

Comments


bottom of page