top of page

היועמ"ש יהודה וינשטיין: "לא רפורמה משפטית, אלה פוגרום"


במקצועות רבים התרגלנו ש"העולם שייך לצעירים". לעומת זאת, נראה שמקצוע עריכת הדין – בתור מקצוע שמעריך את הניסיון ומעניק לשמרנות ולמסורת המקצועית מקום של כבוד – דווקא המבוגרים הם המובילים במקצוע. קראו על הקריירה החדשה של עו"ד יהודה וינשטיין, היועמ"ש לשעבר


מאת: שלמה בוצ'צ'ו | מגזין בית המשפט


למגזין בית המשפט נודע כי עו"ד יהודה וינשטיין, היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, ואחד מבכירי הסנגורים בישראל החל לאחרונה להעניק ייעוץ והדרכה לעורכי דין ולקוחותיהם בניהול משפטים פליליים. לאחר פרישתו מכהונת היועץ המשפטי לממשלה בשנת 2016 חבר עו"ד וינשטיין בתור יועץ חיצוני למשרד עוה"ד דרור מנצ'ל־וינשטיין, בו עובדת בתו קארין וינשטיין, משרד המתמחה בליטיגציה אזרחית ופלילית וניהול תובענות ייצוגיות.

מאז פרישתו מכהונת היועמ"ש גזר על עצמו עו"ד וינשטיין שלא לייצג בתיקים. הוא עסק בעיקר בייעוץ למדינות זרות והוציא את ספרו "היועץ" שבו הוא מספק לקוראים הצצה נדירה אל תוך לשכת היועמ"ש – ומספר גם על הדרך שהובילה אותו לשם. עתה, רק לאחרונה, נעתר עו"ד וינשטיין לפניות מצד סניגורים להנחות אותם בהליכים פליליים מורכבים ולהעניק להם מניסיונו הרב וחוכמתו המקצועית בתחום הפלילי.


לפניית מגזין בית המשפט אישר עו"ד וינשטיין שהוא אכן מספק יעוץ כזה ואף שהוא מוצא בכך סיפוק רב. מודל זה, שלפיו עורכי דין בכירים שפרשו מעבודת הסנגוריה מייעצים לדור הבא של עורכי

הדין, מקובל מאד בעולם ומתגלה כפרקטיקה איכותית שמכשירה את צמרת עורכי הדין של המחר. בין השאר, עו"ד וינשטיין מסייע הן לעורכי הדין והן ללקוחותיהם לקבל "פרה רולינג" הקרוב ביותר לתוצאות ההליך ולכלכל את הגנתם בהתאם. בכירים נוספים מהעולם הסניגוריאלי אמרו למגזין בית המשפט כי אין ספק שנכונותו של עורך דין כה בכיר ליתן ייעוץ כזה תשמש תרומה רבת ערך לחיזוק הסנגוריה והמשפט הפלילי בישראל.


בנאום בחודש ינואר האחרון, בכנס לזכרו של פרופ' זאב סגל באוניברסיטת תל אביב, הביע וינשטיין את התנגדותו לשינויים המוצעים במערכת המשפט וקבע כי הכול נעשה בחופזה וללא התחשבות. תוך כך מתח ביקורת חריפה על תוכנית לוין וכינה אותה "לא רפורמה משפטית, אלא פוגרום".


עו"ד וינשטיין הדגיש את התנגדותו לשינוי בחירת השופטים, וציין כי אינו מכיר שיטה טובה יותר מהנוכחית בישראל. הוא גם התנגד לשינוי הוותק (הסניוריטי) ולמינוי יועץ משפטי בתפקיד אמון. ניסיונו של וינשטיין כסנגור המייצג ראשי ערים הביא אותו לראות בהם לא שומרי סף, אלא עוזרי סנגור. הוא הביע את התנגדותו לכל ההצעות שהעלה שר המשפטים. הוא גם היה בין היועצים המשפטיים ופרקליטות המדינה לשעבר שחתמו על מניפסט נגד המהפכה המשפטית, שנחשף לאחרונה, ודיבר על הגברת אמון הציבור באמצעות הקמת ועדת תלונות בפרקליטות, יוזמה שיישם בהצלחה במהלך כהונתו.


עם זאת, הציע ויינשטיין מספר הצעות כחלופה. הוא הצהיר על נכונותו לכך שחוק־יסוד: החקיקה יקבע כי בית המשפט העליון רשאי לבטל חוקים רק ברוב ובהרכב מסוים. הוא הביע את נכונותו לשקול רוב של 64 או אחוז מסוים עבור סעיף מחליף. וינשטיין אף הצהיר כי יהיה מוכן לשקול את זכות העמידה בפני בג"ץ, תוך גילוי נכונות לפשרה. בנוגע לאפשרות לפצל את משרד היועץ המשפטי לממשלה, הביע וינשטיין את עייפותו מהנושא ואת התנגדותו החריפה אליו. הוא סבר שפיצול כזה יערער את מוסד היועץ המשפטי לממשלה, הממלא תפקיד מכריע בדמוקרטיה הישראלית.


לסיכום, וינשטיין קבע בתוקף כי השינויים המוצעים אינם רפורמה ויש לעצור אותם מבחינה משפטית. הוא הכיר באתגרים העומדים בפני שומרי הסף אך אישר את מחויבותם לחובתם.


היועץ מייעץ

"היועץ" הוא ספר יוצא דופן פרי עטו של יהודה וינשטיין, המציג את מומחיותו המשפטית יוצאת הדופן ואת נקודת המבט שלו. ספרו מתעמק בעולם המורכב של ייעוץ משפטי, ומספק לקוראים הבנה מעמיקה של האתגרים העומדים בפני אנשי מקצוע משפטיים. סגנון הכתיבה של וינשטיין מושך את הקוראים ללא מאמץ לתיקים המורכבים ולדילמות המשפטיות בהן נתקל במהלך הקריירה המוערכת שלו. עם כל עמוד, הוא שוזר במיומנות נרטיבים מרתקים שלא רק מבדרים אלא גם מחנכים את הקוראים על נבכי מערכת המשפט. לסיכום, "היועץ" של יהודה וינשטיין הוא קריאת חובה לכל מי שמתעניין במשפט, צדק ואומנות הייעוץ המשפטי הסבוכה. עם הנרטיבים המרתקים, השפה הנגישה והתובנות המעמיקות שלו, ספר זה משמש עדות למומחיותו של וינשטיין וליכולתו להציע נקודת מבט ייחודית על מקצוע עריכת הדין.
Comments


bottom of page